Nowy użytkownik    Logowanie 
» Wymiana poduszek amortyzatorów tylnych.
autor: grzesp Zobacz profil Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2006-01-20 18:41:54, odsłon: 43033


Jeśli w czasie jazdy po nierównościach (czyli po większości polskich dróg) z bagażnika dochodzą dziwne dźwięki lub stukanie, to może oznaczać to że mamy wybite poduszki amortyzatorów. Jeżeli nasze przypuszczenia potwierdzą się, to trzeba kupić poduszki w sklepie...koszt około 9 zł za sztukę i zabrać się za wymianę.

Do wymiany będą nam potrzebne: klucz 13 mm, klucz 17 mm lub klucz nastawny, kombinerki, no i oczywiście podnośnik. Wymiana jednej poduszki to około 30 minut pracy.

Kliknij żeby powiększyć
potrzebne narzędzia


Najpierw otwieramy bagażnik i zdejmujemy plastikowe osłony. Następnie przy pomocy klucza 13 mm luzujemy nakrętki mocujące poduszkę do karoserii.

Kliknij żeby powiększyć
osłona poduszki amortyzatora


Kliknij żeby powiększyć
poduszka amortyzatora


Kliknij żeby powiększyć
odkręcanie nakrętek mocujących poduszkę do karoserii


Używając klucza nastawnego i klucza 17 mm odkręcamy śrubę mocującą amortyzator do poduszki, trzymamy za górną (nie nagwintowaną część amortyzatora) kluczem nastawnym i odkręcamy nakrętkę kluczem 17 mm, od razu zdejmujemy podkładkę żeby nam później gdzieś nie zginęła. U mnie nakrętka puściła bez problemu...jeśli nie, to zamiast kombinerek można użyć szczypców morsa lub klucza do rur, preparatu odrdzewiająco - penetrującego np. WD-40. Wtedy musi się odkręcić :).

Kliknij żeby powiększyć
odkręcanie nakrętki mocującej amortyzator do poduszki za pomocą klucza nastawnego i klucza 17 mm


Następnie podnosimy auto do góry, używając podnośnika i odkręcamy całkiem nakrętki mocujące poduszkę amortyzatora do karoserii. Górny czop amortyzatora wysunie się z poduszki co ułatwi jej demontaż.
Zdejmujemy starą poduszkę w jej miejsce zakładamy nową.


Kliknij żeby powiększyć
po odkręceniu tej nakrętki wg opisu i uniesieniu auta podnośnikiem czop amortyzatora wysunie się z poduszki i ułatwi jej demontaż


Montaż nowej poduszki zaczynamy od nałożenia jej na górny czop amortyzatora, a następnie nakładamy poduszkę na śruby mocujące ją do karoserii.

Zakręcamy śrubę mocującą amortyzator do poduszki (nie zapomnijmy o podkładce), używając w/w narzędzi, zakręcamy nakrętki mocujące poduszkę do karoserii, opuszczamy auto, dokręcamy wszystkie śruby, zakładamy plastikową osłonę.I już gotowe!!! Mamy nową poduszkę a w czasie jazdy z bagażnika nie dochodzą już żadne dziwne odgłosy.
No i najważniejsze, że udało się zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, które za wymianę poduszek trzeba by było zapłacić w warsztacie :D.

Pozdrawiam wszystkich Unomaniaków

grzesp


Autor: rosjanin89  Kontakt Data: 2013-01-19 13:27:44
Mam problem podczas odkręcania nakrętek mocujących poduszkę. Otóż jedna z nich nie łapie gwintu i kręci się w kółko bez wykręcania. Jak sobie poradzić z tym problemem? Podważyć też się nie da bo nisko siedzi. Najlepiej jakby ją jakoś usunąć ale nie mam pojęcia jak to zrobić żeby nie uszkodzić gwintu.

Autor: rosman  Zobacz profil  Kontakt Data: 2010-07-01 17:23:24
Porada bardzo przydatna, dziś sam wymieniłem lewą poduszkę :)

Autor: michalj  Kontakt Data: 2009-07-24 18:27:15
Świetna instrukcja. Warto zwrócić uwagę na odkręcanie głównej nakrętki ze sworznia amortyzatora. Bardzo łatwo "ukręcić" końcówkę, za którą trzymamy kluczem nastawnym. Dlatego lepiej od razu zaopatrzyć się w "żaby" do rur i takimi "żabami" złapać pod błotnikiem za korpus amortyzatora, przytrzymać (potrzebna pomoc drugiej osoby) i odkręcić nakrętkę.

Autor: swiety  Kontakt Data: 2008-05-16 10:17:59
I jeszcze - udało się bez podnoszenia samochodu. ;-) Pozdrawiam!

Autor: swiety  Kontakt Data: 2008-05-16 10:17:03
Dzięki za manuala! Łatwo poszło i w 20 minut wymieniłem obie poduszki. ;-) Koszt, trochę spory - 39zł szt. (w sklepie Fiata w Białymstoku).

Autor: butterfly1980  Kontakt Data: 2008-04-10 15:22:47
Ja rowniez dzis wymienilem poduszki bez podnoszenia auta i poszlo całkiem gładko .Pozdrawiam wszystkich UNOMANIAKÓW

Autor: droizo  Kontakt Data: 2008-01-28 23:17:01
Bardzo dobra instrukcja. Każdy widzi jakie są nasze kochane polskie drogi...w moim Uniaku zaczalem slyszec jakies denerwujące stuki z prawej tylnej strony, po obejrzeniu tego opisu zrobiłem test poduszek tj. po zdjeciu platikowych nakładen nacisnąłem silnie na tyl samochodu i oczywiscie zauwazylem ze poduszka jest w fatalnym stanie. Nie myslałem długo - skok do sklepu, poduszeczka 14 PLN i wymiana wg opisu...wymiana około 30 minut. No i teraz nie stuka i juz mnie nie denerwuje. Pozdrwawiam

Autor: sstaszewski  Zobacz profil  Kontakt Data: 2007-11-17 21:18:52
Jeszcze tylko dodam, że podczas próby dokręcenia nakrętek na śruby mocujące poduchę do karoserii udało mi się jedną z nich zerwać :(
Na szczęście wystarczyła wiertarka z wiertłami od 4 do 8 + śruba ósemka, podkładka, nakrętka i podkładka sprężynująca żeby to wszystko poskładać bez pomocy blacharza ;)
Trochę tylko problemów było podczas przewlekania śruby od spodu karoserii - musiałem wpychać rękę pod nadkole (przyczepione nitami) i na "czuja" szukać śliską od smaru śrubą wywierconej dziury, ale to i tak bzdet w porównaniu ewentualnymi kosztami w serwisie + czas itp ;)

Autor: sstaszewski  Zobacz profil  Kontakt Data: 2007-07-18 14:55:18
Dzięki za manuala!!! :) Dzisiaj własnie wymieniłem wg. Twojego przepisu i poszło bezproblemowo ;) tylko mała errata - nie musiałem podnosić auta - wszystko robiłem na stojącym na podłożu, oraz w moim przypadku 30 minut to był czas wymiany obydwu poduszek ;) Koszt 1 poduchy tyo 9,90 PLN (w Bytomiu). Pozdrawiam!!!

Autor: kret  Kontakt Data: 2007-06-27 12:41:05
ostatnio często dokonywałem wymiany tych poduszek... ale za każdym razem musiałem rozcinać nakrętki... niestety za pierwszym razem "zjechałem" tą spłaszczoną końcówkę amora... i już nie jest tak łatwo odkręcać tą główną śrube.

Redakcja www.fiatuno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
  Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
Design i wykonanie - Messer