Nowy użytkownik    Logowanie 
» Naprawa pęknietego zderzaka
autor: anubis Zobacz profil Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2006-11-15 17:07:57, odsłon: 7849


Czasem może się zdarzyć, że zderzak w naszym UNO pęknie - czy to przez uderzenie w nisko usytuowany słupek, wysoki krawężnik czy to przez inną zaistniałą sytuację.
Przedstawię jak można w niezawodny, tani i tak samo skuteczny sposób samemu go naprawić bez potrzeby drogiego spawania plastiku.

Co nam będzie potrzebne?

 • Duży, płaski śrubokręt

 • Papier ścierny

 • Paczka kleju na bazie żywicy epoksydowej (np.POXIPOL)

 • lakier samochodowy(czarny mat- jeśli mamy nielakierowany zderzak)

 • ok.3 godzin wolnego czasu ;-)


 • Pękniecie zazwyczaj jest o tyle kłopotliwe, że kawałek zderzaka zostaje wepchnięty do wewnątrz i trudno go wyprofilować do pierwotnego kształtu. Tu przyda się nam śrubokręt, którego użyjemy jako dźwigni, by "wypchnąć" wgnieciony element i dopasować do pozostałej reszty. Należy to jednak robić bardzo delikatnie, uważając, by nie spowodować dalszego pęknięcia.
  Po wstępnym "wyprofilowaniu" należy zderzak odtłuścić specjalnymi środkami bądź rozpuszczalnikiem. Następnie nakładamy klej - pamiętajmy jednak, by duża jego część została rozprowadzona po wewnętrznej stronie zderzaka(!). Na stronę zewnetrzną nakładamy tylko tyle kleju by uzupełnić ewentualne ubytki (traktujemy klej jako szpachlę).
  UWAGA - żywica epoksydowa po zaschnięciu staje się bardzo twarda - dlatego nie należy przesadzać i nakładać jej nadmiarowo na zewnętrznej stronie zderzaka!
  Po przeschnięciu kleju papierem ściernym doprowadzamy, by nierówności na miejscu wcześniejszego pęknięcia były niewidoczne. Używamy początkowo papieru gruboziarnistego, a kończymy na bardzo drobnym 800, 1000 lub mniejszym. Po wygładzeniu powierzchni pozostaje już tylko pomalować zderzak (należy także ponownie odtłuścić malowany fragment).
  Koszt takiej naprawy to ok.40 zł (w tym lakier), więc jest to o wiele taniej niż koszty spawania plastiku. Ponadto efekt jest trwały (sprawdzony na przykładzie mojego auta), a śladu dawnego pęknięcia nie widać:)

  Przepraszam za brak zdjęć..


    Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
  Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
  Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
  Design i wykonanie - Messer