Nowy użytkownik    Logowanie 
» Datowanie podzespołów w Uno
autor: misiaczek Zobacz profil Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2006-09-25 23:12:19, odsłon: 23642


Niniejszy artykuł ma na celu umożliwienie potencjalnym kupującym odnalezienie dat produkcji znajdujących się na podzespołach umieszczonych w samochodzie Fiat Uno.

Większość podzespołów montowanych w samochodach posiada datę produkcji. Sposób ich nanoszenia jest zróżnicowany. Najczęściej spotykamy się z oznaczeniami znajdującymi się w kółeczkach wokół których znajduje się 12 podziałek, odznaczanych w zależności od miesiąca wytworzenie odpowiednią liczbą kropek np. maj to pięć kropek.Oprócz powyższej metody zapisu spotykamy się również z bardziej czytelną formą zapisu tj. dzień - miesiąc - rok.

Najłatwiej odczytuje się datę produkcji umieszczoną na szybach. Sprawdzenie samochodu pod względem bezwypadkowości powinniśmy rozpocząć od przeanalizowania dat produkcji widniejących na wszystkich szybach. W przypadku zauważenia "nowszej" daty na jednej z szyb aniżeli rok produkcji samochodu nie zawsze powinniśmy mieć obawy co do wypadkowej przeszłości pojazdu. Bardzo często się zdarza że przednia szyba ulega uszkodzeniu ( a w konsekwencji wymianie ) np. na skutek uderzenia kamienia spod kół poprzedzającego samochodu, a szyby boczne są wymieniane wskutek włamania się do pojazdu. Często zdarza się również taka sytuacja kiedy to np. z przodu samochodu mamy szyby z datą produkcji taką samą jak data produkcji pojazdu, a z tyłu umieszczono szyby o rok starsze.

Przykładowe oznaczenie szyb:

Kliknij żeby powiększyć
szyba tylna: data produkcji 1999


Kolejnymi łatwymi do zlokalizowania elementami ,na które naniesiono datę wytworzenia są reflektory, lampy tylne i kierunkowskazy.
W tym miejscu chciał bym przestrzec Państwa przed zbyt pochopnym „odrzucaniem” samochodów z reflektorami i kierunkowskazami mającymi inne oznaczenia produkcji aniżeli data wytworzenia pojazdu. Wielu użytkowników Fiata Uno ( najczęściej dotyczy to polskich wersji z silnikiem 1.0 ) wymienia seryjne reflektory, w których znajduje się żarówka R2 tzw. „bańka” na reflektory przystosowane do obsługi żarówek halogenowych H4, natomiast standardowe pomarańczowe kierunkowskazy wymieniane są na estetyczniejsze białe migacze.

Przykładowe oznaczenie reflektorów, kloszów lamp tylnych i kierunkowskazów:

Kliknij żeby powiększyć
reflektor : data produkcji IV 1998
Kliknij żeby powiększyć
Klosz tylny: data produkcji IV 1998
Kliknij żeby powiększyć
kierunkowskaz : data produkcji 1991


Podnosząc maskę samochodu mamy wgląd na daty umiejscowione na elementach stałych i eksploatacyjnych, które „powiedzą” nam nie tylko o bezwypadkowej przeszłości samochodu, ale również o tym czy właściciel należycie dbał o stan techniczny pojazdu. W przypadku filtra oleju ( przyp. wymiana oleju co rok lub co 10-15 tyś km. w przypadku silnika benzynowego ) data produkcji ( rok ) powinna pokrywać się z tą która widnieje na karteczce przeglądowej z wymiany oleju ( bardzo często nieuczciwi sprzedawcy naklejają nalepki z datą świadczącą o tym że płyny eksploatacyjne zostały wymienione kilka tygodni przed wystawieniem samochodu na sprzedaż ). Daty które odczytamy z filtra paliwa mogą odbiegać od czasu w którym został on wymieniony, ze względu na rzadką częstotliwość wymiany tego elementu eksploatacyjnego i jego długie leżakowania na sklepowych półkach.

Przykładowe oznaczenia elementów widniejących pod pokrywą silnika:

Kliknij żeby powiększyć
Obudowa chłodnicy
Kliknij żeby powiększyć
Filtr oleju : data produkcji II 2006
Kliknij żeby powiększyć
Filtr paliwa: data produkcji II 2000
Kliknij żeby powiększyć
listwa z okablowaniem modułu: data produkcji VI 1998
Kliknij żeby powiększyć
Zbiorniczek płynu hamulcowego: data produkcji XII 1998
Kliknij żeby powiększyć
Zbiornik płynu do spryskiwaczy: data produkcji 1998 najprawdopodobniej X



W tylnej części pojazdu poza wyżej wspomnianymi kloszami lamp tylnych i szybą tylną należy zwrócić uwagę na daty znajdujące się na wewnętrznej osłonie zamka tylnego, oraz na wspornikach półki tylnej ( na tym elemencie widać jak długo leżakował (ok. 9 lat) w magazynach Fiata, zanim został zamontowany w pojeździe )

Przykładowe oznaczenia elementów znajdujących pod tylną pokrywą:

Kliknij żeby powiększyć
Obudowa zamka: data 1998
Kliknij żeby powiększyć
wspornik półki tylnej


Bardzo ważnym elementem, którego w przypadku zakupu samochodu nie powinniśmy pomijać, a często niestety tak robimy są tablice rejestracyjne. Tzw. „blachy” również mają nabitą datę wytworzenia. W przypadku weryfikacji blach należy zwrócić uwagę na to czy są identyczne ( w przypadku białych tablic sprawdzamy czy obie posiadają hologramowe naklejki i czy są wykonane z tego samego rodzaju materiału – kolor metalu, natomiast w przypadku czarnych blachach najczęściej mamy wybity rok produkcji i miejsce w którym to uczyniono )

Przykładowe oznaczenie widniejące na "czarnej" tablicy rejstracyjnej

Kliknij żeby powiększyć
tablica rejstracyjna: data 1998


Mam nadzieje że zapoznanie się z tym artykułem w jakiejś części uchroni Państwa przed zakupem zaniedbanego lub powypadkowego samochodu.
Pozdrawiam
Marcin vel misiaczek


Autor: major  Zobacz profil  Kontakt Data: 2006-09-25 20:30:32
Przydatna rzecz, ale wcale nie musi oznaczac ze ktoś miał dzwona, ja np. wymieniłem se lampy bo były matowe :) ale fajnie zrobiłes artykuł

Autor: Messer  Zobacz profil  Kontakt Data: 2006-09-25 18:53:22
Bardzo dobry i przydatny artykuł. Brawo kolego.

Redakcja www.fiatuno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
  Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
Design i wykonanie - Messer