Nowy użytkownik    Logowanie 
» zakładanie oświetlenia schowka
autor: mac Zobacz profil Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2006-09-12 19:40:24, odsłon: 26334


Witam.
Mam uniaka wyposażonego w zamykany klapką schowek, jednak gdy zrobi się ciemno korzystanie z tego schowka nie jest już takie łatwe i przyjemne - trudno coś tam znaleźć. Pozazdrościłem innym kierowcom posiadania tam oświetlenia i postanowiłem coś z tym zrobić. Nie chciałem montować żadnych diodek LED ale zwykłą, białą lampkę, w miarę możliwości prostokątną ( jak cały uniak :-) ). Wreszcie znalazłem odpowiednią: od oświetlenia bagażnika Skody Oktavi, a jako włącznik wpadłem na pomysł aby użyć "pstryczka" od światła w lodówce ( bardzo łatwy w zamocowaniu, nie trzeba przykręcać tylko wystarczy go wcisnąć ). Oprócz tego potrzebne były jeszcze dwa konektorki oraz koszulka termokurczliwa i trochę przewodów.

Kliknij żeby powiększyć
główne podzespoły

Więc do dzieła!
Najpierw trzeba było się zastanowić gdzie tą lampkę umieścić. Wybrałem prawą ściankę schowka, ze względu na łatwy dostęp tak przy zakładaniu jak też później przy ewentualnej wymianie przepalonej żarówki. Jest tam też sporo wolnej przestrzeni więc nie powinno być problemu z wentylacją, a jak wiadomo żarówka lubi się nagrzewać. Od góry jak też ze strony lewej było zbyt mało miejsca i obudowa mojej lampki się nie mieściła.
Najpierw wymontowałem klapkę schowka a następnie odkręciłem trzy śruby go mocujące - łatwiej jest tam później manipulować rękoma. W następnej kolejności przyszła pora na wywiercenie otworów. Użyłem do tego wiertarki ( wiertełko 5mm ) oraz pilnika żeby otwory nabrały wymaganego kształtu.

Kliknij żeby powiększyć
śruby mocujące schowek
Kliknij żeby powiększyć
otwór na lampkę
Kliknij żeby powiększyć
otwór na włącznik

Gdy się z tym uporałem przyszedł czas na pociągnięcie kabli. Przewody puściłem za tylną ścianą schowka, trochę nad nim, za przełącznikami i zegarkiem i wyprowadziłem przy wtyczce zasilania gniazda zapalniczki. Po okablowaniu wyglądało to tak:

Kliknij żeby powiększyć
włącznik prawie na miejscu...
Kliknij żeby powiększyć
wtyczka zapalniczki
Kliknij żeby powiększyć
... lampka również

Zasilanie wziąłem od przewodów idących właśnie do zapalniczki: jeden przewód od lampki podpiąłem do masy ( czarny ) a drugi do zasilania oświetlenia zapalniczki ( czerwono - niebieski ). Światełko działa gdy włączone są światła samochodu i nie ma ryzyka że akumulator się rozładuje. Po skręceniu wszystkiego można się cieszyć światełkiem w schowku.

Kliknij żeby powiększyć
i nastała jasność...
Kliknij żeby powiększyć
schemat podłączenia

To jest oczywiście mój sposób rozwiązania problemu i każdy może zrobić to inaczej po swojemu. I jeszcze jedno. Może i miejsce założenia nie jest zgodne z przyjętymi standardami ale lampka nie razi w oczy kierowcy - sprawdziłem to.

Pozdrawiam.
mac


Autor: dawka15  Kontakt Data: 2010-03-17 06:35:36
Od niedawna mam Uniaka i pierwsze co Mnie zasmuciło że jest ciemno w schowku!
Ale ten pomysł jest świetny zniknie problem ciemności!

Autor: Tarpan88  Kontakt Data: 2008-01-17 18:04:49
Świetny sposób tylko ja bym proponował dodać żarówkę niebieską malowaną, która jasno świeci i tylko przebija niebieskim, ale oczywiście jak kto chce. Poza tym super pomysł.

Autor: yvian  Kontakt Data: 2007-04-01 16:47:01
swietne, bardzo przydatne. ja zrobilem oswietlenie z lewej strony i uzylem kostki od oswietlenia rejestracji do przyczep. a zasilanie podciagnalem z radia. polecam

Autor: Raven  Zobacz profil  Kontakt Data: 2006-09-13 20:18:38
Przyjemne i pożyteczne. I co najważniejsze, jak widać z artykułu, możliwe do wykonania dla każdego. Brawo!

Redakcja www.fiatuno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
  Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
Design i wykonanie - Messer