Nowy użytkownik    Logowanie 
» Piktogramy od CC w zegarach wersji SX
autor: Gall Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2004-11-20 22:14:42, odsłon: 32137


Jeśli jesteście już szczęśliwymi posiadaczami deski z obrotomierzem z Uno w wersji SX (poniższy opis dotyczy wersji 1.0) to być może drażnią was duże i rażące w nocy ikonki funkcyjne – bynajmniej mnie drażniły i postanowiłem coś z nimi zrobić. W oryginale deska z obrotomierzem wygląda następująco:

Kliknij żeby powiększyć
widok oryginalnej deski Uno SX 1.0


Ikony te są jak dla mnie sporo za duże – a ich podświetlenie w nocy – za bardzo rażące. Do przeróbki będą potrzebne następujące artykuły:

- dwa paski piktogramów piktogramów fiata CC - piktogramy można zakupić jedynie w autoryzowanych serwisach Fiata (ASO) ich nr katalogowy to 9946691.

Kliknij żeby powiększyć
pasek piktogramów od CC - sorki za słabą jakość fotki


- arkusz czarnego papieru (najlepszy jest karton z „Bloku technicznego technicznego czarnymi kartkami”) – jest matowy i czarny po obu stronach a jednocześnie w miarę sztywny, do nabycia w większości papierniczych sklepów,
- nożyk do tapet,
- igła lub szpilka,
- klej „Kropelka” lub podobny,
- trochę AJAXu (środek w proszku do czyszczenia) i gąbka zmywakowi do naczyń.


Zaczniemy od wyjęcia zegarów z samochodu. Należy zacząć od odkręcenia dwóch śrubek zaznaczonych na poniższej fotce. Jest to kluczyk ampulowy.

Kliknij żeby powiększyć
zaznaczone śrubki do odkręcenia


Następnie należy sięgnąć ręką na tył zegarów od dołu deski rozdzielczej i wypiąć linkę prędkościomierza. Odpięcie jej polega na ściągnięciu jej plastykowej końcówki z samego prędkościomierza. Po wypięciu linki, wysuwamy do siebie zegary i odpinamy wszystkie kostki. Wypięcie kostek polega na wciśnięciu „plastykowego listka” i wysunięciu samej kostki ze złącza.

Gdy już mamy wyjęte zegary wyciągamy „kasownik licznika dziennego” (wystarczy pociągnąć) i odkręcamy trzy śrubki od oświetlenia górnego zegarów. Po ich odkręceniu odpinamy frontową osłonę zegarów z górnych i dolnych zaczepów. Następnie odkręcamy wskazane na fotce śrubki – żeby zdemontować piktogramy.

Kliknij żeby powiększyć
śrubki do odkręcenia śrubokrętem krzyżakowym


Następnie zdejmujemy czarną ramkę zegarów jak i osłonki piktogramów oraz front-panel.

Teraz z czarnego kartonu wycinamy (nożyczkami bądź nożykiem do tapet – jak komu wygodniej) kształt kolorowej folii oryginalnych ikonek. Należy zadbać o dokładne wycięcie, gdyż zapobiegnie to niepotrzebnym prześwitom światła.

Kliknij żeby powiększyć
wycięty element z kartonu


Następnie wycinamy okienka na nowe piktogramy. Ja używałem do zaznaczania igły – nożem do tapet łatwo było ciąć od punktu do punktu. Wielkość okienka ustaliłem sobie na 8x10mm.
Dziurkowanie wygląda następująco:

Kliknij żeby powiększyć
tak wygląda dziurkowany karton pod światło


A wycięte już okienka wyglądają następująco:

Kliknij żeby powiększyć
tak wygląda komplet elementów przygotowany do dalszej obróbki


Teraz z paska piktogramów wycinamy odpowiednie ikonki i przyklejamy je od wewnątrz na Kropelkę. Należy zwrócić uwagę, że z jednej strony pasek piktogramów jest czarny matowy – a z drugiej strony koloryzowany. Piktogramy należy przykleić czarną matową stroną do kartonu (czyli koloryzowana strona będzie do żarówek). Nie należy używać zbyt dużo kleju – jedynie minimalną ilość potrzebną do przyklejenia – więc nie przesadzajcie. Ważne by piktogramy były przyklejone prosto – a ponieważ jest to od wewnątrz – można zbytnio nie bawić się z ustawieniem wszystkiego na „elegancko”. Moje przyklejone piktogramy wyglądają następująco:

Kliknij żeby powiększyć
tak wyglądają naklejone piktogramy z paska do CC


Już naklejone piktogramy możemy teraz przymierzyć na swoje miejsce.

Kliknij żeby powiększyć
a tak wygląda gotowy element przymierzony


Tą samą operację powtarzamy dla lewej strony piktogramów. I naklejamy odpowiednie piktogramy. Przy lewej stronie ikonek wyłania się potrzeba dwóch pasków – a nie jednego. Są przeciwmgielne przednie i tylne – a na jednym pasku nie ma dwóch takich piktogramów. Lewa wycięta i przymierzona z kartonu strona powinna wyglądać następująco:

Kliknij żeby powiększyć
tak wygląda wycięta lewa strona


Wzięta pod światło już z naklejonymi piktogramami prezentuje się w sposób następujący:

Kliknij żeby powiększyć
tak wyglądaja naklejone piktogramy pod światło


Gdy już obie strony będą gotowe, tzn. powycinane i naklejone piktogramy powinno to się prezentować następująco:

Kliknij żeby powiększyć
komplet wyciętych i oklejonych kartoników


Teraz bierzemy części plexy z oryginalnymi białymi ikonami oraz środkowy czarny panel z wizerunkiem uniaka i przenosimy się do kuchni. Zmoczone wodą posypujemy je AJAXem i delikatnie szorujemy je gąbką do zmywania naczyń (jej bardziej ostrą stroną). Należy ścierać ikonki tylko w jedną stronę – albo w pionie albo w poziomie. I dotąd siedzimy w kuchni aż nie pozbędziemy się białych znaczków. Powinno to zająć nie więcej niż 15 minut.
Po powrocie z kuchni składamy wszystko w jedną całość i cieszymy się nowym „stajlem” naszych zegarów. Powinny one wyglądać następująco:

Kliknij żeby powiększyć
widok nowej złożonej juz deski


Po wszystkim montujemy zegary w samochodzie i odpalamy wszystko co możliwe sprawdzając nasz nowy „mały tuning”. Powinno to wyglądać mniej więcej tak (proszę nie zwracać uwagi na słabe niebieskie podświetlenie zegarów – będzie lepsze ;):

Kliknij żeby powiększyć
nowa, zamontowana deska...


To wszystko.

W razie problemów i pytań – służę pomocą.

Pozdrawiam życząc miłej zabawy – Marecki78.


Autor: kudlaty  Zobacz profil  Kontakt Data: 2010-02-18 23:27:27
wg mnie popsułeś fajny zestaw wskaźników :P

Autor: Kamciu86  Kontakt Data: 2009-10-03 08:29:02
loool efekt najlepszy :D

Autor: KORG  Zobacz profil  Kontakt Data: 2005-04-09 00:07:26
heh, takie się to wydaje proste....ale już pierwsze kroki poczyniłem, mam już deskę od CC, więc tym samym mam już również piktogramy, teraz tylko czekam na mobilizację i do dzieła;)

Redakcja www.fiatuno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
  Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
Design i wykonanie - Messer