Nowy użytkownik    Logowanie 
» Jak zmienić podświetlenie zegarka LCD
autor: Gall Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2004-08-01 16:22:47, odsłon: 39856


Na początku wyjaśnię jedną kwestię. Diody występują w dwóch wersjach zasilania 12V i 1,5V. Do tych drugich dodaje się w szereg opornik o wartości około 1 kOhma, do pierwszych tylko kabelki do lutowania ;). często pojawiało sie pytanie – czemu nie połączyć kilku diodek 1,5V w szereg. To już zależy od Was. Ja jednak takiego połączenia nie stosuję.

Więc jeśli już wiecie jakie macie diodki zabieracie się do dzieła.

Po wymontowaniu zegarka wygląda on następująco.

Kliknij żeby powiększyć
zegarek w odsłonie pierwszej


Następnie zdejmujemy plastykowy wierzch (delikatnie podważając plastykowe ząbki – tak żeby ich nie połamać). Po zdjęciu – wygląda tak.

Kliknij żeby powiększyć
zegarek w odsłonie drugiej


Następnie zdejmujemy wyświetlacz LCD (jest on tylko położony na tzw. gumkach). Najlepiej brać go za krawędzie.

Kliknij żeby powiększyć
zegarek w odsłonie trzeciej


Zobaczycie teraz taką zieloną cieniutką folijkę, którą należy wyjąć.

UWAGA: na zdjęciu u mnie już jej nie ma – została zdjęta wcześniej...

UWAGA 2: w niektórych zegarkach nie ma tejże folijki – natomiast jest pomarańczowy silikonowy kapturek założony na żaróweczkę. Kapturek ten zdejmujemy.

Mając przygotowany taki oto zestaw zabieramy się za montowanie.

Kliknij żeby powiększyć
zegarek w odsłonie czwartej


Jest to diodka, opornik 1kOhm i plastykowa zaślepka. Zaślepkę taką można wziąć ze starych zegarów lub kupić w sklepie motoryzacyjnym. Jest ona montowana tam, gdzie seryjnie jest niewykorzystywany otwór na żarówkę. Jeśli ktoś będzie miał inny patent na zamontowanie diodki – zaślepka jest zbędna. Są one w zegarach uno ;)

W zaślepce robimy dwie dziurki szpilką, przez które wciskamy nóżki diodki.

Kliknij żeby powiększyć
zegarek w odsłonie piątej


Następnie wkładamy to w zegarek od wewnętrznej strony.

Kliknij żeby powiększyć
zegarek w odsłonie szóstej


Dioda ma świecić prosto w przezroczysta pleksę. Po wsadzeniu diodki – lutujemy do dłuższej nóżki (plusowa) oporniczek – uważając by za długo nie przygrzewać diodki. No i składamy zegarek. Proponuje położyć sobie wyświetlacz LCD na plastykowym wierzchu (od wewnętrznej strony jest specjalna ramka, w którą wchodzi wyświetlacz i dokładamy tył zegarka delikatnie wciskając w zatrzaski. Po złożeniu powinno wyglądać tak:

Kliknij żeby powiększyć
zegarek w odsłonie siódmej


A podświetla się tak ;)

Kliknij żeby powiększyć
zegarek w finalnej odsłonie


powodzenia...


Autor: Szary21  Kontakt Data: 2011-05-29 14:36:23
fajna sprawa , w moim uno zegar ledwie podświetla , to chyba załatwi sprawę , mam nadzieję ,że się uda.

Autor: Adamss  Zobacz profil  Kontakt Data: 2011-02-06 21:01:03
Ja w swoim założyłem zieloną diodę i jest extra :)

Autor: Uniak84  Kontakt Data: 2010-10-31 20:39:25
Super .Chciałbym załozyc taki zegarek w uno 899cm 3 dziowym ktory nie posiada zegarka .Mam pytanie do czego podłacza sie taki zegar .Czy moze mi ktos wysłac jakies zdjecia i opis gdzie podłaczyc zegarek .

Autor: Mateo  Zobacz profil  Kontakt Data: 2009-10-09 15:48:41
Dobry manual też sobie podświetlenie zmieniłem bo mi zielone całość szpeciło:) Było trochę zabawy ale opłaciło się, efekt jest powalający:) Pod wyświetlacz dałem kartkę papieru zegar jest czytelniejszy... Ogólnie w porządku, gratki dla autora:)

Autor: martins  Kontakt Data: 2009-08-18 19:06:51
jeśli nie założysz nic w miejsce tej zielonej foliki to będzie widać wnętrze zegara, co jest szpecące, ja dałem zwykłą białą kartkę ppeieru, efekt: zegar siewici na niebiesko po zastosowaniu zamiennika led a przy wyłączonym zapłonie zegar jest czytelny ponieważ cyfry są na białym tle.

Autor: sonicja  Kontakt Data: 2006-11-10 02:18:01
Ja zamiast diody zastosowałem czerwoną żaróweczkę (jaoś nie pasuje mi tak popularny niebieski kolor jednak to wszystko kwestja gustu i mody) odchodzi zabawa z diodą i jej centrowanie choć tak jak wspomniał autor są diody przystosowane do mocowania w gniazdach od żarówek. Tylko odrazu trzeba stosować białą przesłonę lub zmatowioną przezroczytą. Ogólnie opis jest OK. Tylko trzeba na początku uważać na te plastikowe zaślepki które zakrywają mocowanie zegarka (nie wykonywać w zimnym pomieszczeniu na 99% połamią sie zaczepy)

Autor: reduno  Kontakt Data: 2006-05-14 16:35:25
efekt jest bombowy bo zastosowałem w swoim uniaku tylko ze jak zdjołem tą zielonom folie z pod wyswietlacza akurat to było w moim przypadku wszystko ładnie zmontowałem ale jedna zecz ktora szpeciła było widac taka pusta przestrzeń w zegarku i to było nie estetyczne , wyciągłem z starego radija samochodowego folie z pod wyswietlacza akurat była biała i na miejsce zielonej wstawiłem tak samo dociętom białą i teraz jest wszystko ok i zamiast bawienia sie z diodą to zakupiłem zamiennik ledowy w sklepie elektronicznym (niebieski oczywiscie) ale kolor zalezy od gustu i wszystko fajowo swieci.

Redakcja www.fiatuno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
  Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
Design i wykonanie - Messer