Nowy użytkownik    Logowanie 
» Jabber - instrukcja instalacji i konfiguracji klientów
autor: Raven Zobacz profil Kontakt  Modyfikacja artykułu: 2006-12-30 10:37:36, odsłon: 39797


Witam,

10 sierpnia 2006 roku, obok forum i czata on-line uruchomiliśmy w naszym wortalu serwer Jabbera. Jeśli chciałbyś z niego skorzystać przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest Jabber?

Jabber jest technologią używaną głównie do przesyłania natychmiastowych wiadomości (Instant Messaging), czyli w praktyce można porównać go do znanych komunikatorów internetowych, takich jak Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ czy MSN. (*)

Zalety (**)

 • Oficjalny standard sieciowy.

 • Jest uniwersalny, nie tracisz kontaktu z użytkownikami innych sieci takich jak GG czy ICQ. Można z jednego miejsca komunikować się z użytkownikami wielu sieci.

 • Nie oglądasz denerwujących reklamówek i nie jesteś narażony na dziwne praktyki żadnej firmy.

 • Nie płacisz za Jabbera ani grosza. Protokół, serwery oraz większość klientów jest darmowa.

 • Twoje informacje są zawsze bezpieczne ponieważ komunikacja z serwerem (klient - serwer) oraz komunikacja miedzy serwerami (serwer - serwer) Jabbera może być szyfrowana. (SSL)

 • Nie jest narzucony jeden klient, nie jesteś ograniczony do jakiegokolwiek systemu. (Windows, Linux, MacOS, inne)

 • Podczas komunikacji można korzystać z szyfrowanie (klient - klient) PGP. (PGP; pgp.com; gnupg.org;)

 • Cały otoczony jest przez idee open source przez co cały czas prężnie się rozwija. (open source; opensource.org;)

 • Nie posiada centralnego punktu, którego awaria powoduje zatrzymanie całej sieci. • Chcę używać Jabbera...

  Istnieje wiele programów do obsługi Jabbera - Exodus, Pandion, Psi, Trillian Pro, Gaim, Gossip, Kopete, Tkabber, Adium, iChat... Bogata lista do obejrzenia pod adresem http://www.jabber.org/software/clients.shtml.

  W tym artykule zostanie omówione przygotowanie do współpracy z naszym serwerem dwóch z nich, według nas najpopularniejszych.

  Pierwszy z nich to Pandion a drugi Psi.

  Jednak aby móc korzystać z tej formy komunikacji z członkami klubu najpierw należy zarejestrować swoje konto na serwerze Jabbera. Proces jest automatyczny, wymaga jedynie zaznaczenia pola w danych użytkownika wortalu fiatuno.pl. Pole to dostępne jest zarówno podczas procesu zakładania konta jak i po wejściu w edycję danych poprzez opcję "Moje dane" w panelu sterowania umiejscowionym z lewej strony wortalu.
  Kliknij żeby powiększyć
  zmiana danych użytkownika

  Po zaznaczeniu, skrypt automatycznie zarejestruje konto użytkownika. Proces ten może czasem potrwać trochę dłużej niż chwilę jako że skrypt nie pracuje non-stop tylko uruchamia się co pewien czas. Nie ma też żadnych szczególnych efektów tego że konto zostało zarejestrowane. Po prostu, dopóki tak się nie stanie, programowi klienckiemu nie uda się przeprowadzić logowania. Jeśli logowanie przebiegnie poprawnie to znaczy, że konto jest zarejestrowane.

  Instalacja i pierwsze uruchomienie

  Pandion

  Strona domowa komunikatora Pandion mieści się pod adresem http://www.pandion.be. Tam w dziale Download możemy pobrać wersję instalacyjną programu. Pandion jest prostszym komunikatorem niż Psi. Ma praktycznie zerowe możliwości konfiguracji czy podłączenia usług spoza serwera, z którym współpracuje. Niektórzy twierdzą jednak, że jest ładniejszy niż Psi ;-)
  Jeśli chodzi o funkcjonalność niezbędną do komunikacji klubowej oba te programy posiadają ją w 100% więc wygląd może być decydującym kryterium wyboru.

  Po pobraniu programu instalacyjnego Pandiona ze strony należy go uruchomić. Sam proces instalacji jest bardzo prosty i dobrze opisany na kolejnych ekranach instalatora w przypadku obu programów.
  Na dołączonych slajdach przedstawiłem wszystkie okienka, jakie pokazują się podczas prawidłowo przeprowadzonego procesu instalacji.

  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Pandion...

  Po uruchomieniu programu instalacyjnego pojawi się ekran powitalny. Zgodnie z sugestią naciśnij przycisk [Dalej]...

  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Pandion...

  ...i otrzymasz okno z umową licencyjną. Po zapoznaniu się z treścią należy nacisnąć przycisk [Zgadzam się]. To umożliwi kontynuację instalacji programu.  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Pandion...

  Następnym krokiem jest wybór składników, które zostaną utworzone w procesie instalacji. Program, jak widać, zainstalować trzeba ale skróty zależą już tylko od użytkownika.

  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Pandion...

  Po podaniu "co" podaj informację "gdzie" mają być umieszczone pliki instalowanego komunikatora i zaakceptuj proces przyciskiem [Zainstaluj].  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Pandion...

  Przez chwilę będziesz widział na ekranie postęp procesu rozpakowywania składników komunikatora...
  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Pandion...

  ...po czym pojawi się komunikat o zakończeniu procesu instalacji. Wciśnięcie przycisku [Zakończ] z zaznaczonym polem Uruchom program pandion jak na zdjęciu spowoduje automatyczny start komunikatora  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Pandion...

  Przy pierwszym uruchomieniu Pandion poprosi o podanie danych użytkownika umożliwiających zalogowanie się do serwera Jabber. W polu adres należy podać swój nick z jakim zarejestrowałeś się w wortalu fiatuno.pl a po nim domenę [at]fiatuno.pl. Ważnym jest fakt, że należy podawać adres małymi literami nawet jeśli w Twoim nicku występują duże. W pokazanym przykładzie rejestrowany jest użytkownik Raven czyli ja ;-) W pole hasło wpisz swoje hasło dostępu do wortalu fiatuno.pl. Następnie wciśnij przycisk [Zaloguj]. W standardowych opisach rejestracji użytkownika znajdziesz polecenie wciśnięcia przycisku [Rejestruj]. Tu nie należy tego robić gdyż, jak zapewne pamiętasz, rejestrację przeprowadza automatyczny skrypt po zmianie Twoich danych na stronie.
  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Pandion...

  W tym momencie otworzy się główne okno komunikatora Pandion i program przystąpi do próby połączenia z serwerem Jabbera.

  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Pandion...

  Jeśli próba ta się powiedzie to otrzymasz widok podobny do tego zdjęcia z listą wszystkich zarejestrowanych w usłudze klubowiczów w podziale na województwa. Jeśli program się nie połączy to albo proces Twojej rejestracji na serwerze nie został jeszcze zakończony i trzeba odczekać pewien czas a potem spróbować ponownie uruchomić komunikator albo administrator sieci, w której znajduje się Twój komputer zablokował możliwość współpracy z usługą Jabbera. Po udanym zalogowaniu możesz korzystać z komunikatora tak jak np z klienta gg czy tlen.

  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Pandion...

  Aby skorzystać z pokoju konferencyjnego, na którym prowadzone są chaty klubowiczów należy wybrać z menu [Zadania] opcję Dołącz do konferencji...

  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Pandion...

  Program sprawdzi dostępne na serwerze pokoje konferencyjne i pokaże ich listę. Stałym pokojem klubu jest widoczny na zdjęciu pokój pub. Kliknięcie na jego nazwę spowoduje przeniesienie do pokoju, w którym można prowadzić dyskusję ze wszystkimi, którzy akurat w nim się znajdują.

  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Pandion...


  Jak widać procedura instalacji i konfiguracji komunikatora Pandion nie jest skomplikowana i nie licząc czasu pobierania (program instalacyjny ma ok. 1,2MB) powinna zająć nie więcej niż 30 sekund :D

  Równie prosta jest procedura uruchomienia komunikatora Psi.

  Psi

  Strona domowa komunikatora Psi mieści się pod adresem http://psi.affinix.com. Tam w dziale Download możemy pobrać wersję instalacyjną programu. Psi jest komunikatorem znacznie bardziej zaawansowanym od Pandiona. Ma dużą możliwość konfiguracji, możliwość korzystania z kilku kont naraz jak również możliwość rejestracji transportów z innych serwerów (np. uruchomienia w jego ramach komunikacji z serwerem GG).
  Osobiście korzystam z tego komunikatora. Wypróbowałem oba opisywane programy i ten przypadł mi bardziej do gustu. Może właśnie dlatego, że nie jest taki ładny jak Pandion i sprawia wrażenie poważnej aplikacji ;-)
  Tak jak w przypadku Pandiona, tak i tu przedstawiam wszystkie okna, jakie napotkasz od uruchomienia instalatora do napisania "cześć" w pokoju publicznym.

  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Psi...
  Po uruchomieniu instalatora możesz wybrać język, w jakim będzie przeprowadzona instalacja. Jakimś cudem program wie, że trzeba podpowiedzieć "Polski" :-)  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Psi...
  Ekran powitalny...


  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Psi...
  ...i zgoda na warunki licencji podobnie jak w Pandionie. Tu niestety pomimo wybranej opcji polskojęzycznej licencja jest po angielsku.  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Psi...
  Następnie skonfiguruj elementy środowiska, które będą zainstalowane. Możesz zainstalować więcej powłok językowych i w trakcie pracy zmieniać język pracy programu jeśli jest Ci to potrzebne.


  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Psi...
  Podaj lokalizację instalacji, wciśnij przycisk [Zainstaluj]...

  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Psi...
  ... i krótką chwilę oglądaj jak postępuje instalacja programu. Tu jak widać zakończyła się pomyślnie :-)  Kliknij żeby powiększyć
  Instalacja Psi...
  Koniec procesu instalacji podobnie jak w przypadku Pandiona może spowodować automatyczne otwarcie komunikatora.  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Psi...

  Po uruchomieniu Psi wyskoczą automatycznie 3 okienka. Pierwszym będzie główne, nieaktywne okno komunikatora, drugim okienko z tzw. poradą dnia a trzecim pokazane na zdjęciu okno konfiguracji konta. W pierwszym polu podaj nazwę konta pod jaką komunikator będzie wyświetlał daną sesję. Nazwa ta ma związku technicznego z nazwą używaną do logowania. Jak wcześniej wspomniałem Psi potrafi obsłużyć wiele kont jednocześnie więc pozwala nam je nazwać tak żebyśmy potem wiedzieli od razu co jest co. Wpisz więc nazwę, zostaw puste pole "Utwórz nowe konto" i wciśnij przycisk [Dodaj]

  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Psi...

  Następnym etapem będzie podanie parametrów logowania. W pole JabberID wpisz login zbudowany identycznie jak w przypadku Pandiona z Twojego nicka, którym logujesz się na stronę fiatuno pl i domeny [at]fiatuno.pl. W polu hasło podaj swoje hasło, którym logujesz się na stronę. Przypominam, że należy używać tylko małych liter. Warto włączyć obie opcje automatycznego łączenia. Zaoszczędzi nam to potem konieczności ręcznego uruchamiania logowania. Po wypełnieniu wciśnij przycisk [Zapisz].

  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Psi...

  W oknie komunikatora pojawi się nazwa konta, które właśnie skonfigurowałeś. Prawy dolny przycisk z napisem Rozłączony służy do zmiany statusu. Należy go nacisnąć i z dostępnych opcji wybrać status Dostępny. W symbolu gwiazdy przy nazwie konta zacznie obracać się świetlny znak. To sygnał, że procedura logowania trwa.


  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Psi...

  Po poprawnym zalogowaniu otrzymasz listę użytkowników zarejestrowanych na serwerze. Przyciski na górnej listwie służą do ograniczania/rozszerzania listy widocznych użytkowników.  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Psi...

  Jeśli jesteś już zalogowany możesz dołączyć do pokoju rozmów konferencyjnych. Aby tego dokonać należy nacisnąć dolny przycisk z symbolem Psi i z rozwiniętego menu wybrać opcję Dołącz do konferencji. Wypełnij pola tak jak to widać na zdjęciu. Oczywiście w polu Konto będziesz widział własne a w pole Pseudonim wpisz nazwę pod jaką chcesz być widoczny w pokoju publicznym. Nie musi być taka sama jak nick z logowania ale dobrze by było żeby innym się nie mieszało ;-) Wciśnij przycisk [Dołącz] i jesteś w pokoju konferencyjnym.

  Kliknij żeby powiększyć
  Uruchomienie Psi...


  Powyższe opisy nie stanowią oczywiście pełnej instrukcji obsługi obu komunikatorów. Mają na celu umożliwienie osobie nieobytej z komputerem podłączenia się do jeszcze jednego kanału wymiany informacji UKP jakim jest Jabber na naszym serwerze.
  Jeżeli chcesz korzystać z innych ich funkcji (a Psi naprawdę dużo może) to polecam lekturę materiałów dostępnych w sieci.

  (*) źródło: http://www.jabberpl.org/Wprowadzenie/CzymJestJabber
  (**) źródło: http://www.tvknet.pl/michalus/jabber/, licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych warunkach 2.0 Poland


  Autor: adammody  Zobacz profil  Kontakt Data: 2012-12-21 21:12:15
  LIPA NIE DZIALA

  Autor: fromen  Kontakt Data: 2012-08-10 01:29:52
  Chłopaki pomorzcie znalesc swiatła tylne przednie i kierunki do uniacza bo nic dobrego nie moge wychaczyc

  Autor: Dawideczek87  Kontakt Data: 2012-01-28 20:31:32
  witam koledzy czy ktoś używa tych komunikatorów ?? bo mi coś nie działa :(

  Autor: Dawideczek87  Kontakt Data: 2012-01-28 20:28:04
  witam koledzy czy ktoś używa tych komunikatorów ?? bo mi coś nie działa :(

  Autor: Glaca  Zobacz profil  Kontakt Data: 2006-12-16 16:22:04
  Kawał dobrej roboty Raven - należą się brawa za taki manualik!

  Redakcja www.fiatuno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
    Na skróty - mapa serwisuKlubowiczów: 3309 
  Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2004-2012 Uno Klub Polska.
  Zabrania się kopiowania materiałów z tej strony bez pisemnej zgody Redakcji fiatuno.pl.
  Design i wykonanie - Messer